top of page
Литвиненко Софія Новогродівка 1.png
Литвиненко Софія Новогродівка 2.png
Литвиненко Софія Новогродівка 3.png

Литвиненко Софія Матвіївна 

«Великодня світлина», вишивка стрічками.

 10 клас, Будинок дитячої творчості  м. Новогродівка

Керівник: Беспала Валентина Олександрівна

Литвиненко Софія Новогродівка 4.png

 

Мандрує голка по канві,

Стібки лягають за стібками,

І радісно моїй душі –

 Творю я мрію власними руками…

В стрічках барвистих – часточка  життя,

Що вплетена у квіти кольорові,

І хоч думки заховані в шиття,

                                        Та в них  іскриться сяєво любові…

Вступ.  

Вишивка в Україні – один із найбільш улюблених і поширених різновидів народної творчості. У виробах українських вишивальниць нас захоплює піднесений світ краси і фантазії, поетичного осмислення життя, світ натхненних образів, коріння яких сягає міфології, звичаїв і уявлень наших предків.

  Сучасна українська вишивка – складне, багатогранне явище. Розвивається вона у сфері традиційно-побутового, самодіяльного мистецтва та творчості художників-професіоналів. Розвиток мистецтва вишивки в останнє десятиліття характерний якісними зрушеннями в процесі осмислення його спадщини. Йде активний процес розширення потенціалу народних майстрів, поглиблення їхніх індивідуальних пошуків, розширення діапазону застосування творів у громадському інтер’єрі, в сучасному одязі.

 Основними і початковими матеріалами для вишивання спочатку були нитки і полотно для нанесення малюнка. Згодом одних ниток виявилося недостатньо, хотілося, щоб малюнок здавався об’ємнішим і яскравішим. Тому рукодільниці, крім ниток-муліне, почали застосовувати інші підручні матеріали – стрічки, бісер всіляких розмірів, намистини різних форм і забарвлень.

Вишивання стрічками та бісером переживає сьогодні своє друге народження і є однією з наймодніших і найпопулярніших течій у рукоділлі. Особливість цієї техніки вишивки в тому, що вона дає малюнку об’ємність. Вивчивши різні види швів, можна створити своїми руками незвичайно красиві речі та додати готовим виробам неповторності та індивідуальності, прикрасивши сукню або капелюшок.

  Актуальність теми. Світлими променями осявають наше життя великі свята. Без сумніву, Великдень - одне з найбільш значущих, найважливіших свят для кожного християнина. З приходом тепла, з пробудженням  природи, весна радує нас найбільшим святом - Воскресінням. Одним з найважливіших атрибутів, без якого християни не мислять обряд освячення паски, є великодні вишивки, виконані за різноманітними схемами і техніками.

 Тому під час підготовки до Фестивалю ми вибрали вишивку стрічками.

Основна частина.

   Iсторія стрічок налічує кілька століть, адже споконвіку люди прагнули прикрасити свій побут і себе. Першу славу декоративні стрічки отримали у Франції у XIV ст., коли до міста Ліон були завезені верстати для виготовлення шовкових стрічок, якими прикрашали практично всі предмети туалету: камзоли, плаття, верхній одяг і навіть спідню білизну. В епоху Рококо вишивання стрічками стало окремим видом елегантного рукоділля. Саме із Франції цей вид мистецтва миттєво поширився по всій земній кулі. Його розквіт припав на 70-ті роки XIX ст.

 У наш час, коли рукоділля переживає своє відродження, вишивання бісером та стрічками знайшло прихильниць серед вишивальниць. При цьому технологія залишилася колишньою: сучасні майстри користуються абсолютно такими ж прийомами, тканинами, голками та стрічками, що і першовідкривачі цього надзвичайного захоплюючого заняття. Нині стало модним декорування, створюване своїми руками. Ручна вишивка, виконана за різними технологіями і з використанням сучасних оздоблюваних матеріалів, надає неповторності оселі та сучасному одягу і підкреслює індивідуальність її власника.

Призначення виготовленого виробу: Картина «Великодня світлина» призначається для прикрашання інтер'єру. Основна вимога до неї – розкрити  багатство, колоритність, високий рівень розвитку української традиційної культури і національних надбань.

До виготовленої картини ставились такі вимоги: легкість у виготовленні, оригінальність, естетичність, відповідність національним традиціям. Картина повинна бути красивою і виготовленою з екологічно чистих, не дорогих матеріалів.

Матеріали та інструменти.

Для основи вишивки стрічками можна використовувати найрізноманітніші тканини, ми використали габардин з нанесеним малюнком ( принтом). Це якісне друкування малюнка на тканині, можна прати і прасувати, колір не зміниться. Для вишивки ми використали атласні стрічки різного розміру( від 5см до 0,3см) і різних відтінків. А також була використана тканина( атлас і органза) для створення квітів великих розмірів. У роботі застосовані нитки- шовк для вишивки  стебельців квітів, бавовняні нитки для прикріплення квітів до картини. Необхідні інструменти: голки різного діаметру, ножиці, бульки для створення квітів. Для декору використані блискітки, намистини, бісер, пластикові ложечки( виготовлення яєць), штучні тичинки.

Технологія виконання.

Вишивка картини розпочата з дрібних деталей - квітів, стебелець, основна техніка - тамбурний стібок, французький вузлик і стрічковий стібок. Квіти середнього розміру були вишиті зворотнім і прямим стібками. При створенні квітів великих розмірів була застосована техніка аплікації (вирізання і обпалювання стрічки). Це півонії, іриси, мальви і братки. Особлива техніка     (авторська) була використана при виготовленні листя: це прорізання прожилок спеціальним ножем, що нагрівається за допомогою паяльника. Для декорування одягу використане намисто, бісер, штучні квіти. Пасхальні яйця виготовлені з пластикових ложечок, обшитих тканиною різного кольору. Також для виготовлення паски використаний повітряний пластилін. Після вишивання квітів було здійснене тонування квітів за допомогою акрилової фарби. Щоб квіти тримали відповідну форму, вишивка була закріплена лаком( для волосся). Таким чином, вишиті вироби зберігаються довгий час і не втрачають своєї форми.

Вишивка була оформлена в дерев’яну рамку розміром 80*100см.

Висновки. На мою думку, техніка вишивки стрічками є найпростішою, порівняно з хрестиком, гладдю та іншими видами цього декоративно – прикладного мистецтва, вона доступна для опанування тим, хто ніколи в житті нічого не робив власними руками (не вишивав, не шив, не в’язав тощо), вона не потребує (у всякому випадку, спочатку) жодних спеціальних знань та навиків. І ще одна перевага: вишивка стрічками виконується набагато швидше, ніж будь- яка інша.

bottom of page