top of page
Экслибрис_3.jpg
Экслибрис_1.jpg

Сила роду», графіка (екслібріс)

Шуменко Вікторія Вадимівна , 5 – А клас

КЗ « Маріупольська загальноосвітня школа  І_- ІІІ ступенів _№33 Маріупольської міської ради Донецької області»

Керівник: Коноваленко Олена Анатоліївна

Екслібрис — це мініатюрна графічна картинка, яка відтворює духовний світ власника домашньої бібліотеки.  Дослівно з латинської «еx libris», що означає «із книг».

          Цей книжковий знак, невелика художньо виконана етикетка, яка вказує, кому належить книжка. Колись усі знатні особи мали такий власний знак, і завдяки цьому виникла можливість встановити приналежність книги або бібліотеки тій чи іншій особі у наш час.       

Усе почалося з Німеччини. Саме там існував звичай карбувати цінні речі на знак належності приватній особі. Перші друковані книжки теж належали до цінних речей, тільки феодали, монастирі та купці могли собі дозволити мати у власності колекції книг і часто підписували їх чи малювали свій знак, щоб знову знайти свою книгу, наприклад, у випадку крадіжки.

   Спочатку ті, хто переписували книги, робили позначку про те, кому належить книга. Згодом ці позначки оформлювали у вигляді віньєти та малювали на початку або наприкінці книги.

Попередники екслібрисів — написи власників на рукописних книгах, і суперекслібриси — рельєфні зображення на оправі книжок.

Створення екслібрисів - це графічне мистецтво, яке допомагає орієнтуватися в книжковому океані, знаходити перлини радості, естетичної насолоди. У різний час над створенням книжкових знаків працювали такі відомі художники, як А. Дюрер, О. Бенуа, Г.Нарбут.

Не зважаючи на те, що тепер екслібриси втратили своє первинне значення, у багатьох відомих особистостей в наш час вони є. Має власний книжковий знак і письменниця та поетка Ліна Костенко.

Екслібриси бувають різних видів: в давнину це були просто написи в книжках, пізніше еклібрис поширився у вигляді невеликої художньо виконаної паперової етикетки, яка вклеювалася у книгу. В наш час популярності набуває екслібрис у вигляді звичайної печатки, яка ставиться на першій сторінці книжки.

Авторка роботи  мріє зібрати величезну бібліотеку , щоб нащадки знали, що ці книги належали саме їй, тому що вона часто дає почитати книги друзям і хоче бути впевненою, що  їх повернуть. Саме тому дівчина вирішила створити власний  книжковий знак -  екслібрис . Робота виконана в техніці «граттаж».

Техніка "граттаж" – це спосіб виконання малюнка шляхом процарапування пером або гострим інструментом паперу чи картону, залитих тушшю. Слово "граттаж" походить від французького gratter – шкребти, дряпати, тому інша назва техніки – техніка дряпання.

          Книжки символізують велику мрію , а також характеризують дівчину як всебічно розвинену особистість. Горобчик  - зв’язок з місцем народження прабатьків –представників давнього козацького роду, що мешкали в селі «Воробьевка». «Шум» -водяне колесо дає можливість припустити, що хтось з представників роду Шуменко мав власний млин ,а значить були  працьовитими та заможними.

«Невідоме» минуле    залишається  для  українського  мистецтва невичерпним джерелом  нових тем, образів, що живлять сучасні пошуки новими барвами, відчуттями, враженнями .

bottom of page