top of page
Проноза Д. 17 років.jpg

"Свято Івана Купала"

Вид образотворчого мистецтва: живопис

Проноза Дар'я

ПНЗ Центр творчості та дозвілля відділу освіти Покровської міської ради Донецької області

​Керівник: Жуйко Лілія Миколаївна

"На Купала – нічка мала. В нас на вулиці Купала"
  Це свято символізує народження літнього сонця – Купала. А от де взялося ім’я Іван у язичницького божества Купала, може відповісти історія християнської церкви. Саме у IV столітті н. е. цей день вона проголосила святом народження Івана Хрестителя – предтечі Ісуса Христа. Внаслідок християнізації у святі язичницьке найменування "Купала" поєдналося з християнським "Івана". На території України впродовж багатьох століть купальські звичаї змінювалися, завжди мали локальні відмінності, не скрізь однаково збереглися – найбільше на  Поліссі, як одній з архаїчних зон слов’янського світу.
Як і вогонь, вода також мала силу "очищення", "оздоровлення". Тому в цей день купання було ритуальним і  відоме усім народам Європи. Побутували вірування і в цілющі властивості купальської роси, у ній качалися, нею умивалися. На воду дівчата пускали вінки, ворожачи на долю. Потім дівчата й самі роздягалися і купалися, щоб «очиститись». Ритуальні потоплення купальського деревця, Марени та Івана – це імітації колишніх жертвоприношень водоймам. За народними уявленнями, вода в день Івана Купала потребувала жертв і вважалася небезпечною. Тому людську жертву замінило її  символічне зображення – купальське деревце.
Це був особливий день для вшанування рослин. Головною купальською травою вважалась папороть, таємничий цвіт якої у ліс в ніч на Купала йшли шукати найсміливіші. Той, хто її знайде, буде здоровим і багатим. Існував також звичай на Купала збирати лікарські рослини; прикрашати оселі зіллям, папороттю, лопухами; виготовляти "купайло"/"гільце" – святкове деревце (найчастіше з верби). За значенням воно схоже до весільного "гільця"/"вільця", бо в давнину саме Купало знаменувало початок шлюбного сезону. Є легенда, що в цю ніч грали весілля Купала та Марени як символ поєднання двох стихій – води і вогню, чоловічого і жіночого начал. "Гільце-купайло" дівчата прикрашали букетиками польових і городніх квітів, ягодами, цукерками, бубликами, різнокольоровими стрічками, зверху кріпили вінок із барвінку, іноді – "квітку" з кропиви й будяків, щоб потім хлопцям було важко його ламати.
Малювання гуашшю  дуже захоплююче , особливо якщо мова йде про передачу фактури. На цьому  малюнку показано чотири різних способу отримання цікавих рельєфів з допомогою однієї і тієї ж фарби.
В даній роботі вихованка використала   акварельний папір, поєднавши  декілька прийомів  малювання.

bottom of page